Nazwa: ŚWIADOMY KIEROWCA

Typ: Program szkoleniowy

Cel: Dostarczyć rozwiązanie o szerokim, masowym zasięgu, które zwiększy kulturę i bezpieczeństwo jazdy kierowców pojazdów flotowych w organizacjach. Ograniczyć ryzyko finansowe i wizerunkowe organizacji związane z naruszaniem przepisów ruchu drogowego. Podnieść bezpieczeństwo kierowców pojazdów flotowych, zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia i życia.

Opis: Według stanu na 2017 rok po Polsce jeździ 6,5 mln samochodów służbowych, co oznacza podobną liczbę kierowców poruszających się codziennie po polskich drogach w samochodach służbowych. Zdarza się, że kierowcy nie zdają sobie sprawy z czynników, które mają wpływ na bezpieczną jazdę. Często jako przyczynę wypadków wskazują zły stan drogi lub czynniki atmosferyczne. Jednak badania wskazują, że winnym wypadków prawie zawsze jest człowiek i jego ryzykowne zachowania.
Wydaje się, że problemem jest naruszanie obowiązujących przepisów. Tymczasem badania wskazują, że problem zaczyna się już na etapie znajomości nawet podstawowych przepisów. Trudno więc oczekiwać przestrzegania przepisów, jeżeli się ich nie zna. Taka sytuacje niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorstw jak np. rotacja pracowników w skutek trwałej bądź tymczasowej utraty zdolności do pracy, straty finansowe i wizerunkowe oraz wzrost kosztów eksploatacji floty.
Pracodawcy poszukują rozwiązania, które zmieni nawyki kierowców, aby zminimalizować ryzyko wypadków i stłuczek. Na rynku istnieją oferty szkoleń stacjonarnych, które poruszają ten temat. Podczas kilku/kilkunastu godzin szkoleń w sali/plenerze uczestnicy nabywają umiejętności, które zmieniają ich zachowanie. Takie rozwiązania są bardzo kosztowne dla pracodawcy (koszt organizacji samego szkolenia oraz oddelegowania pracowników i ich nieobecności w pracy) oraz pracochłonne dla pracowników (dojazd i pobyt na szkoleniu). W rezultacie wiele firm rezygnuje ze szkolenia pracowników w obszarze bezpiecznej jazdy, albo decydują się na szkolenia tylko część pracowników. Problemem jest więc brak rozwiązania szkoleniowego, które pozwoliłoby skutecznie szkolić kierowców, bez ponoszenia istotnych kosztów uczestnictwa w szkoleniach.
Program e-learningowy „Świadomy kierowca” przygotowany przez LLidero oraz ekspertów z SAFETY LOGIC Sp z o.o. rozwiązuje ten problem. „Świadomy kierowca” jest przeznaczony dla każdego kierowcy i został przygotowanych zgodnie ze standardami e-learningowymi funkcjonującymi w korporacjach, co umożliwia szybkie, stosunkowo tanie przeprowadzenie procesu szkoleniowego w każdej organizacji, w tym analizę i raportowanie wyników szkolenia.

Innowacyjność: Połączenie wielu form i technologii e-learningowych w jedno skuteczne rozwiązanie. Zapewne nie można nauczyć się jeździć na nartach na kursie e-learningowym. Zapewne nie można się też nauczyć jeździć samochodem siedząc przed komputerem. Problem nie leży jednak w umiejętnościach technicznych, ale zaczyna się od braku wiedzy i świadomości, a w tych dwóch obszarach można skutecznie pracować w rozwiązaniach online pod warunkiem, że zostały one dobrze zaprojektowane. Dlatego w tym programie e-learningowym zostały zastosowane różnorodne formy przekazu: video z ekspertami zrealizowane w swobodnej atmosferze i z wykorzystaniem prostego języka, animacje, testy, prezentacje wyników badań. Wszystkie elementy zostały metodycznie połączone w jedną spójną całość. Celem metodyków i ekspertów była wyższa skuteczność przekazu i większe zaangażowanie uczestników szkolenia. Większość uczestników już na początku szkolenia uświadamia sobie, że nie zna podstawowych ograniczeń prędkości. Ten zaskakujący wynik motywuje do dalszej części szkolenia, która zbudowana jest z różnorodnych elementów połączonych w całość.
Zastosowanie technologii pozwalających na szeroki zasięg szkolenia. Cały program szkoleniowy zrealizowany jest zgodnie ze standardem SCORM, który umożliwia uruchomienie szkolenia na praktycznie każdej platformie e-learningowej stosownej przez organizacje biznesowe oraz administrację publiczną. Dzięki temu program może mieć masowy zasięg przy minimalnym koszcie jednostkowym.

Praktyczność: Świadomy kierowca to nie test egzaminacyjny na prawo jazdy. Program składa się z 5 bloków tematycznych, a ich głównym motywem jest hasło „Skup się na drodze. W domu na Ciebie czekają”. Każdy blok prezentuje te obszary jazdy, na które kierowca ma bezpośredni wpływ. Obalamy mity związane z multitaskingiem i pokazujemy, jak rozproszona uwaga ma wpływ na bezpieczeństwo. Tłumaczymy na czym polega czas reakcji i czym różni się od czasu hamowania oraz dlaczego ważna jest koncentracja na drodze. Testujemy ze znajomości ograniczeń prędkości na różnych drogach. Przedstawiamy statystyki z wypadków i wykazujemy ich powiązanie z zachowaniem kierowców. Pokazujemy najczęstsze błędy podczas jazdy na rondach i wyjaśniamy, jak unikać ryzyka. Komentarze trenera przeplatamy kadrami z kamer ulicznych i nagrań z wypadków oraz kolizji. Dzięki takiej formule uczestnicy zauważają własny wpływ na bezpieczeństwo i zyskują motywację do zmiany zachowania podczas jazdy na bardziej bezpieczne.

Wartość: Niewłaściwe zachowania na drodze są zjawiskiem masowym. Główną cechą programu „Świadomy kierowca” jest właśnie masowy dostęp i skuteczność zmiany zachowań. Wzrost poziomu bezpieczeństwa kierowców, szczególnie wśród zawodowych kierowców oraz osób korzystających z floty służbowej jest celem tego programu i jego wartością dodaną. Problem bezpieczeństwa na drogach dotyczy nie tylko Polski, dlatego program e-learningowy „Świadomy kierowca” został już przetłumaczony na 5 języków obcych, w tym na język koreański i udostępniony korporacjom w innych krajach.

Autor: Llidero Sp. z o.o.